28. martā plkst. 20:30 Zemes stunda.

Pasaules Dabas fonda rīkotā kustība: Zemes stunda.
Pasaules Dabas Fonda aizsāktā “Zemes stunda” ir pasaulē lielākā vides aizsardzībai veltītā kustība. Pirmo reizi Zemes stunda notika Sidnejā, Austrālijā 2007. gadā. Katru gadu Zemes stundas dalībnieku skaits pieaug, 2014. gadā Zemes stundā piedalījās jau 162 valstis un 7000 pilsētas. Latvijā 2014. gadā piedalījās 44 pašvaldības, tostarp visas lielākās Latvijas pilsētas – Rīga, Daugavpils, Liepāja, Valmiera, Jūrmala, Jelgava, Ventspils, Jēkabpils un Rēzekne. Zemes stundu Latvijā atbalstīja un visus iesaistīties aicināja Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma.
2015. gada Zemes stundas tēma ir klimata pārmaiņas. Par klimata pārmaiņām zinātnieki runā jau vairāk kā 30 gadus, kas ļoti iespējami saistītas ar siltumnīcefekta gāzu (SEG) koncentrācijas pieaugumu. SEG gāzes rodas cilvēka darbības izraisīto emisiju rezultātā. Lielais Zemes stundas dalībnieku skaits norāda, ka iedzīvotāji vēlas un prasa savām valdībām skaidru rīcību klimata pārmaiņu mazināšanai.

Kā mēs varam novērot klimata pārmaiņas?
Klimata izmaiņu sekas ir iespējams novērot visā pasaulē – kūstoši ledāji, jūras līmeņa celšanās, spēcīgākas vētras un plūdi, mazāk sniega ziemeļos un lielāks sausums dienvidos. Paredzams, ka šīs pārmaiņas turpināsies un ka ekstrēmas laikapstākļu izpausmes, kas rada tādus riskus kā plūdi un sausums, kļūs biežākas un intensīvākas (Eiropas Vides aģentūra).

Ko Tu vari darīt Zemes stundas laikā?
1) Lai arī kur Tu būtu 2015. gada 28. martā 20:30 uz stundu simboliski izslēdz gaismu savā istabā, mājā, darba vietā.
2) Organizē Zemes stundas pasākumu par vides tematiku. Iesaisti ģimeni, draugus, kolēģus – kādu videi draudzīgu iniciatīvu kopīgi varat īstenot jau šodien!
3) Apmeklē citu rīkotus Zemes stundas pasākumus.
4) Katru stundu un katru dienu – domā un rīkojies videi draudzīgi!

Kā Tu vari mainīt klimata pārmaiņas?
Siltini māju un taupi enerģiju!
Brauc ar sabiedrisko transportu un riteni!
Ja brauc ar auto – izvēlies ekonomisku mašīnu, kas patērē pēc iespējas mazāk degvielas!
Izvēlies vietējo, sezonai atbilstošu un ekoloģiski audzētu pārtiku

Informācija par publiskajiem Zemes stundas pasākumiem – www.zemesstunda.lv

Arta Mellupe, Pasaules Dabas Fonds

Zemesstunda3.

Author: Armands Radzuška