Balsosim par Vaiņodes novada skaistākajām ainavām!

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Latvijas Nacionālā bibliotēka īsteno projektu “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”, veido elektronisku Latvijas ainavu dārgumu krātuvi. Pirmais projekta posms ir noslēdzies. Tika pieteiktas vairāk nekā 900 ainavas. Ainavu ekspertu padome kopā ar plānošanas reģionu pārstāvjiem turpmākam sabiedrības vērtējumam no tām izvirzīja 243 īpašas Latvijas ainavas. ( http://www.ainavudargumi.lv/saraksts/)

No Vaiņodes novada kopumā astoņām iesūtītajām ainavām, ekspertu vērtējumā tālākam balsojumam izvirzītas 4 ainavas:

Vaiņodes lidlauka ainava

Vaiņodes lidlauks agrā pavasarī - angāri
Vaiņodes lidlauks agrā pavasarī – angāri

Savulaik bijis viens no lielākajiem militārajiem lidlaukiem Baltijas valstīs. Latvijas brīvvalsts laikā šeit pacēlās pirmie dirižabļi Latvijā, vēlāk arī pirmie planieri. Dirižabļu angāru konstrukcijas izmantotas Rīgas Centrāltirgus paviljonu izbūvei. Lidlaukā joprojām saglabājušies un atrodas 16 angāri un 1800 metri no bijušā 2500 metrus garā skrejceļa.

Embūtes senlejas ainava

Viena no Embūtes senlejas vārtu zīmēm - Kuršu zobens
Viena no Embūtes senlejas vārtu zīmēm – Kuršu zobens

Embūtes pauguraine ir viena no pirmajām vietām Latvijā, kur sāka atkāpties ledājs. Līdz kristietības ieviešanai šeit bijusi nozīmīga Kurzemes svētvieta. To sekmēja paugurainais apvidus ar augstāko pauguru Kurzemē – Krīvu kalnu. Embūtes senlejā atrodas tādi vēsturiski un nozīmīgi objekti kā Kuršu zobeni (senlejas vārtu zīmes), Embūtes viduslaiku pils drupas, Induļa pilskalns, Induļa un Ārijas ozols u.c. Tieši šeit Rainis iedvesmojās un uzrakstīja traģēdiju “Indulis un Ārija”.

Embūtes baznīcas drupas un apkārtne

Embūtes baznīcas drupas
Embūtes baznīcas drupas

Dievnams mūrēts no 1674. līdz 1684. gadam. Embūtes luterāņu baznīca bija viena no vislielākajām Kurzemes hercogistē – ar 300 svētvietām, kā arī ievērojama ar saviem kokgriezumiem. Pirmā pasaules kara laikā baznīca nav cietusi. Baznīca nopostīta Otrā pasaules kara laikā. Līdz mūsdienām palikuši tikai mūri un zvana tornis, kurā var pamanīt artilērijas lādiņu atstātās pēdas.

Lielbātas avots un apkārtne

Lielbātas avots
Lielbātas avots

Lielbātas dabīgais dzidravots ir lielākais Latvijā un viens no retajiem Ziemeļeiropā, kas zemes virspusē no dzīlēm iznes bioloģiski aktīvu un pareizi strukturētu ūdeni. Lielbātas avots atrodas sakoptā un ekoloģiski tīrā vidē. Laikam ritot, avota ūdens plūsma nav mazinājusies, bet tieši pretēji, tā ir pieņēmusies spēkā.

Ikviens aicināts līdz 15. oktobrim nobalsot šeit (http://www.ainavudargumi.lv/saraksts/), paužot savas izvēles (katrā reģionā 10). Tikai kopā mēs varam nobalsot tā, lai mūsu novada ainavas tiktu izraudzītas tālākajai projekta gaitai. Populārākās vietas iemūžinās profesionāli fotogrāfi, tiks apkopota informācija, atspoguļojot ainavas mainību vairāku desmitu gadu griezumā.

Celsim gaismā skaistākās Vaiņodes novada ainavas, lai par tām uzzina arī citi!

Vaiņodes novada lauku tūrisma speciāliste I.Strēle

Author: Armands Radzuška