Tā ielīgoja Vībiņos un Vaiņodē

Svelmīgā un siltā vasaras pēcpusdienā embūtnieki ieradās Vībiņu parkā, lai aizvadītu gada garāko dienu un ielīgotu īsāko nakti. Kā ierasts, visi sanākušie tika cienāti ar gardiem speķa pīrāgiem un sieru. Ar līdz šim neredzētiem priekšnesumiem klātesošos aizrāva jauniešu sporta deju pāris no Pampāļiem. Ar visiem jau labi zināmām Latviešu tautas dziesmu un Līgo melodijām klausītājus priecēja Priekules mūzikas skolas audzēkņu izpildījums vijoļspēle un akordeona skaņās, savukārt Edgars Silacērps atsauca atmiņā pazīstamākās grupas CREDO dziesmas. Priekšnesumiem pa starpai netika piemirsta arī ikgadējā tradīcija- vārda svētkos sveikt novada Līgas un Jāņus. Noslēgumā savu skatītāju priekšā uzstājās mūsu pašu amatierteātris “Kuratieši” ar fragmentu no Andra Niedzviedža iestudējuma “Meklēju omi, … opim”. Lai saglabātu intrigu un neatklātu visas kārtis, lugas režisore informēja klātesošos, ka pilna izrāde būs skatāma jau šajā vasarā. Uz novada priekšsēdētāja jautājumu embūtniekiem, ko svētkos viņi vēlētos novēlēt vaiņodniekiem, klātesošie nešauboties atsauca- lietu, lietu!
Vai kāds paredzēja, ka embūtnieku novēlējums piepildīsies tik ātri? Kā diena pret nakti aizritēja ielīgošanas pasākums Vaiņodē. Ja Vībiņos bija silts, brīžiem pat sutīgs, bez vēja, tad Vaiņodē pūta pamatīgs vējš, palika auksts un uzradās embūtnieku piesauktais lietus.
Taču neskatoties uz stipro vēju un lietu arī Vaiņodē ceturtdienas vakarā svinēja vasaras saulgriežus. Kopā ar Priekules mūzikas skolas audzēkņu priekšnesumiem, Edgaru Silacērpu un CREDO dziesmām, sporta deju dejotājiem no Pampāļiem arī Vaiņodē tika pavadīta gada garākā diena un ielīgota īsākā nakts. Sumināti tika vārdu gaviļnieki- Jāņi un Līgas, kuriem tika pasniegtas visnotaļ atbilstošas dāvanas- lietussargi.
21. jūnija vakarā plkst. 18:36 katrs Latvijas iedzīvotājs tika aicināts piedalīties un noiet savu “sirds-kilometru” vienā no Latvijas simtgades oficiālajiem notikumiem- akcijā “Izgaismo Latviju”. Vaiņodes novada aktīvākie ļaudis, trīspadsmit cilvēku sastāvā, veica 5,5 km un ar lāpām izgaismoja Vaiņodes novada pierobežas ceļa posmu, tādā veidā palīdzot Latvijai kļūt par pirmo valsti pasaulē, kuras iedzīvotāji valsts simtgadei par godu apgājuši ap savu valsti un izgaismojuši tās robežu ar ugunskuriem. Gājiens noslēdzās Vaiņodes centrā pie senlietu krātuves, kur tālāk tika baudīti svētku priekšnesumi.
Lai arī Vaiņodē apmeklētājus līdz vīlēm izmērcēja embūtnieku uzsūtītais stiprais lietus, tas netraucēja baudīt priekšnesumus, iestiprināties ar gardiem speķa pīrādziņiem un Jāņu sieriem. Kā atzina klātesošie- nepriecāties par lietu šobrīd būtu grēks!
Vakara noslēgumā, izgaismojot Latviju, tika iekurts viens no 43 pierobežu pašvaldībās esošajiem ugunskuriem, klātesošajiem vienojoties kopīgā Latvijas valsts himnas dziedāšanā.
Paldies par skaisto Līgo noformējumu kā Vībiņos, tā Vaiņodē.
Paldies visiem “sirds-kilometra” gājējiem un Latvijas robežas izgaismotājiem!
Paldies embūtniekiem par sagādāto dāvanu- tik ļoti vajadzīgo lietu!
Paldies visiem, kuri atrada laiku un piedalījās svētku pasākumā!
Foto: V. Jansons, I. Strēle
https://flic.kr/s/aHsmniWJdo
I.Strēle, Vaiņodes novada tūrisma speciāliste

Author: Armands Radzuška